دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال چیست ؟!

دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ شامل تمام فعالیت های بازاریابی هست که از اینترنت یا دستگاه های الکترونی استفاده میکنند. بطور کلی دیجیتال مارکتینگ یک سرمایه گذاری خوب برای شما در کسب و کارتان است. در دیجیتال مارکتینگ با استفاده از کانال های دیجیتالی مثل موتور های جستجو ،رسانه های اجتماعی،ایمیل و . . . در وبسایت خود برای مشتری های فعلی و جذب مشتری جدید و درنهایت برای کسب درآمد شخصی استفاده میشود.

جالبه بدونین با اینکه اینترنتی در حال حاضر هم وجود دارد باز هم تعداد افرادی که هر روز وارد اینترنت میشوند زیاد میشود !! طبق تحقیقات استفاده از اینترنت در بزرگسالان تنها در ۳ سال گذشته ۵ درصئ افزایش یافته و چیزی داریم کم کم مشاهده میکنیم نحوه ی خرید کردن مردم نسبتا تغییر کرده هست.

بازاریابی برای مخاطبان شما باید در جای مناسب و در زمان مناسب انجام شود و به این معنی است شما باید در جایی باشین که مشتریان شما در حال حاضر هستند : یعنی اینترنت.

موضوعی هم که باید بهش توجه کنین اینه که بازاریابی اینترنتی (Internet Marketing) زیر مجموعه ای از دیجیتال مارکتینگ هست .

تاکتیک های دیجیتال مارکتینگ و مثالی از آنها

بهترین دیجیتال مارکتر ها یه تصویر واضح از چگونگی انجام هر کمپین بازاریابی دیجیتال برای اهداف کلیدی خود دارند و بسته به اهداف استراتژی بازاریابی خود ،دیجیتال مارکتر ها میتوانند بوسیله ی کانال های در دسترس از کمپین بزرگتری حمایت کنند.

برای مثال:

یک بازاریاب محتوا (content marketer)
میتواند مجموعه ای از پست های وبلاگ را درست کند تا در ادامه کتاب الکترونیکی جدیدی را درست کند.

بازاریاب شبکه های اجتماعی (content marketer)
پس از انتشار پست ها در رسانه های اجتماعی به تبلبغ این پست ها کمک میکنند و شاید یک دیجیتال مارکتر با ساخت یک کمپین ایمیل با ارسال کتاب الکترونیکی به مشتریان باعث افزایش دانلود کتاب الکترونیکی و منتشر شدن آن شود. ما در ادامه بیشتر در مورد دیجیتال مارکتر ها صحبت میکنیم در این بخش در مورد رایج ترین روش های دیجیتال مارکتینگ صحبت میکنیم.

روش‌های دیجیتال مارکتینگ

۱. بهینه‌سازی موتور جستجو (SEO)

سئو (seo)

سئو سایت عبارت است از پروسه‌ بهینه‌سازی وب‌سایتتان به منظور دستیابی به رتبه بهتر در موتورهای جستجو. در صورت بهینه‌ سازی سایت، میزان بازدید افزایش می‌باشد و برای شما مشتریان بالقوه و بالفعل به ارمغان خواهد آمد.

این روند وب‌سایت شما را بهینه‌سازی می‌کند تا «رتبه» بالاتری در صفحات نتایج موتور جستجو بدست آورد و بدین ترتیب مقدار ترافیک واقعی (یا رایگان) که وب‌سایت شما دریافت می‌کند را افزایش می‌دهد. کانال‌هایی که از SEO استفاده می‌کنند عبارتند از وب‌سایت‌ها، وبلاگ‌ها و اینفوگرافیک‌ها.

روش‌های زیادی برای استفاده از سئو سایت جهت افزایش ترافیک سایت باکیفیت در وب‌سایت وجود دارد که عبارتند از:

 • سئو داخلی

این سئو داخلی بر تمام محتوای موجود «درون صفحه» در هنگام جستجوی یک وب‌سایت تمرکز دارد. با جستجوی کلمات کلیدی از نظر حجم و معنای این کلمات می‌توانید به سئوالات مخاطبان پاسخ دهید و رتبه بالاتری در صفحات نتایج موتور جستجو (SERPs) بدست آورید.

 • سئو خارجی

سئو خارجی بر تمام فعالیتی که در حین بهینه‌سازی وب‌سایت در «خارج از صفحه» رخ می‌دهد تمرکز دارد. ممکن است این سئوال را بپرسید: «کدام فعالیتِ خارج از وب‌سایتم می‌تواند بر رتبه‌بندی‌ام تأثیر بگذارد؟» پاسخ «لینک‌های ورودی/inbound links» است که بک‌لینک/backlink نیز نامیده می‌شوند. تعداد منتشرکنندگانی که به شما می‌پیوندند و «قدرت» نسبی این منتشرکنندگان بر رتبه شما برای کلمات کلیدی مورد نظرتان تأثیر می‌گذارند. با برقراری ارتباط با منتشرکنندگان دیگر، نوشتن پست‌های میهمان در این وب‌سایت‌ها (و لینک بازگشتی به وب‌سایت خودتان) و جلب توجه خارجی می‌توانید بک‌لینک‌هایی که برای ارتقاء وب‌سایتتان در SERPهای درست نیاز دارید را بدست آورید.

 • سئو فنی

سئو فنی یا سئو تکنیکال بر پس‌زمینه وب‌سایتتان و نحوه رمزگذاری صفحات تمرکز دارد. فشرده‌سازی تصویر، داده‌های ساختاربندی شده و بهینه‌سازی فایل CSS همگی اشکالی از SEO فنی هستند که می‌توانند سرعت بارگذاری وب‌سایتتان را افزایش دهند – یک عامل مهم برای رتبه‌بندی در موتورهای جستجو مثل گوگل.

۲. بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا (Content Marketing)

کانتنت مارکتینگ عبارت است از ایجاد محتوا در زمینه با کسب و کار شما به منظور شناخته شدن برند شما و افزایش مراجعین آنلاین وب‌سایتتان.

بازاریابی محتوایی به معنای ایجاد و ترویج دارایی‌های محتوا به منظور افزایش آگاهی از برند، رشد ترافیک، ایجاد مشتریان راغب و همچنین مشتریان واقعی. کانال‌هایی که می‌توانند در استراتژی بازاریابی محتوا نقش داشته باشند عبارتند از:

 • پست‌های وبلاگ

نوشتن و منتشر کردن مقالات درمورد وبلاگ یک شرکت به شما کمک می‌کند تا تخصص صنعتی‌تان را اثبات کنید و ترافیک جستجوی واقعی را برای کسب‌وکارتان تولید کنید. این کار فرصت‌های بیشتری برای تبدیل بازدیدکنندگان وب‌سایت به مشتریان راغب ایجاد می‌کند.

 • کتاب‌های الکترونیکی و مقالات سفید

کتاب‌های الکترونیکی، مقالات سفید و محتواهای طولانی مشابه به آموزش بیشتر بازدیدکنندگان وب‌سایت کمک می‌کنند. این کار همچنین شما را قادر می‌سازد تا محتواتان را با اطلاعات تماس یک مخاطب تبادل کنید، مشتریان راغب برای شرکتتان جذب کنید و مردم را در مسیر خرید قرار دهید.

گاهی اوقات مخاطبان از شما می‌خواهند نمایش دهید نه اینکه تعریف کنید. اینفوگرافیک نوعی محتوای بصری است که به بازدیدکنندگان وب‌سایت کمک می‌کند تا مفهومی که می‌خواهند یاد بگیرند را تجسم کنند.

۳. بازاریابی شبکه اجتماعی

بازاریابی شبکه اجتماعی

سوشال نتورک مارتینگ تاکتیک دیگری در زمینه دیجیتال مارکتینگ است که به تولید محتوا و ایجاد تعامل در شبکه‌های اجتماعی به منظور دیده‌شدن برند و افزایش بازدید وب‌سایت و مشتری انجام می‌شود.

بازاریابی شبکه های اجتماعی برند و محتواتان را در کانال‌های رسانه‌های اجتماعی تبلیغ می‌کند تا آگاهی از برند را بالا برده، ترافیک ایجاد کند و مشتریان راغب برای کسب‌وکارتان تولید نماید. کانال‌هایی که می‌توانید در بازاریابی رسانه‌های اجتماعی استفاده کنید عبارتند از:

 • فیس‌بوک
 • توییتر
 • LinkeIn
 • اینستاگرام
 • اسنپ چت
 • پینترست

اگر به تازگی به بسترهای اجتماعی پیوسته‌اید می‌توانید از ابزاری مثل HubSpot برای اتصال کانال‌هایی مثل LinkedIn و فیس‌بوک در یک مکان استفاده کنید. بدین ترتیب به راحتی می‌توانید محتوا را برای کانال‌های متعدد یکباره زمانبندی کنید و بر تحلیل بستر نیز نظارت کنید.

علاوه بر اتصال حساب‌های کاربری اجتماعی برای پست کردن محتوا می‌توانید صندوق‌های ورودی رسانه‌های اجتماعی‌تان را با HubSpot ادغام کنید تا پیام‌ها را در یک مکان دریافت کنید.

۴. تبلیغات کلیکی (PPC)

PPC متدی است که به ازای هر بار کلیک بر روی تبلیغات شما در سایت‌های دیگر و هدایت کاربر به وب‌سایتتان هزینه مشخصی از اعتبارتان که پیش از این به وب‌سایت تبلیغ کننده پرداخت کرده‌اید، کسر می‌گردد. متداول‌ترین نوع تبلیغات کلیکی سرویس Adwords گوگل می‌باشد.

تبلیغات PPC یک روش برای ایجاد ترافیک در وب‌سایت است که در آن باید به ازای هر کلیکی که برروی تبلیغاتان می‌شود به منتشرکننده پول پرداخت کنید. یکی از رایج‌ترین روش‌های PPC تبلیغات گوگل است که در آن باید برای اسلات‌های برتر در صفحات نتایج موتور جستجوی گوگل به ازای هر کلیکی که برروی لینک‌هایتان می‌شود پول پرداخت کنید. کانال‌های دیگری که می‌توانید در آن‌ها در PPC استفاده کنید عبارتند از:

 • تبلیغات پولی در فیس‌بوک

در اینجا، کاربران می‌توانند برای یک ویدیوی سفارشی، پست تصویری یا نمایش اسلاید پول پرداخت کنند و فیس‌بوک آن‌ها را در newsfeeds کسانی که با مخاطبان کسب‌وکارتان انطباق دارند منتشر می‌کند.

 • کمپین‌های تبلیغاتی توییتر

در اینجا، کاربران می‌توانند یک سری پست یا نشانه‌های پروفایل را در newsfeeds مخاطبان خاص منتشر کنند و به ازای آن به توییتر پول پرداخت کنند. تمام این کارها برای رسیدن به یک هدف تجاری خاص صورت می‌گیرد. این هدف می‌توانید ترافیک وب‌سایت، فالورهای بیشتر توییتر، مشارکت در توییت یا حتی دانلود اپلیکیشن‌ها باشد.

 • پیام های دارای اسپانسر در LinkedIn

در اینجا، کاربران می‌توانند به LinkedIn پول پرداخت کنند تا پیام‌هایی را مستقیمأ به کاربران خاصش براساس صنعت و سوابق آن‌ها ارسال کند.

۵. بازاریابی پورسانتی

بازاریابی پورسانتی

افیلیت مارکتینگ گونه‌ای از دیجیتال مارکتینگ است که در ازای جذب مشتری منجر به فروش محصولات یا ارائه خدمات توسط دیگران برای جذب کننده پورسانت در نظر می‌گیرد. در این میان شما می‌توانید ارائه‌دهنده محصول یا خدمات و یا جذب‌کننده مشتری باشید.

افیلیت مارکتینگ یا بازاریابی پورسانتی یک نوع تبلیغات مبتنی بر عملکرد است که در آن برای تبلیغ محصولات یا خدمات یک شخص دیگر در وب‌سایتتان کمیسیون دریافت می‌کنید. کانال‌های بازاریابی وابسته عبارتند از:

 • پست کردن تبلیغات ویدیویی از طریق برنامه یوتیوب.
 • پست کردن لینک‌های وابسته از حساب‌های کاربری رسانه اجتماعی‌تان.

۶. تبلیغات همسان

این دسته از مارکتینگ دیجیتالی عموما به صورت درج محتوای تبلیغاتی (شامل متن، عکس، بنر و …) از شما در محل‌هایی دیگر مثل وب‌سایت‌های پرمخاطب صورت می‌پذیرد. هدف از این نوع تبلیغات هم شناخته‌شدن برند و دریافت بازدید‌کننده برای وب‌سایت شماست. از جمله تبلیغات این‌چنینی می‌توان به تبلیغات فیسبوک و توییت‌های تبلیغاتی توییتر اشاره کرد.

تبلیغات همسان به تبلیغاتی اشاره دارد که عمدتأ محتوا محور هستند و همراه با محتواهای رایگان دیگر در یک پلتفرم منتشر می‌شوند. پست‌های BuzzFeed مثال خوبی در این زمینه می‌باشند اما افراد زیادی تبلیغات رسانه‌های اجتماعی را نیز به عنوان تبلیغات «بومی» در نظر می‌گیرند – مثلأ تبلیغات فیس‌بوک و تبلیغات اینستاگرام.

۷. بازاریابی اتوماسیون

اتوماسیون مارکتینگ عموما نرم‌افزاری است که به صورت خودکار فعالیت‌های مرتبط با بازاریابی را در بستر اینترنت انجام می‌دهد. بسیاری از واحدهای بازاریابی دیجیتال تاکتیک‌های بازاریابی مثل ایمیل، شبکه‌های اجتماعی و … را از طریق این نرم‌افزارها و بصورت اتوماسیون انجام می‌دهند.

اتوماسیون بازاریابی به نرم‌افزاری اشاره دارد که عملیات بازاریابی پایه‌تان را به حالت خودکار درمی‌آورد. بسیاری از بخش‌های بازاریابی می‌توانند تکالیف تکراری که معمولأ بصورت دستی انجام می‌دهند را به حالت خودکار دربیاورند، مثل:

 • خبرنامه‌های ایمیل

اتوماسیون ایمیل فقط شما را قادر نمی‌سازد تا ایمیل‌هایی را به طور خودکار به مشترکین ایمیل ارسال کنید، بلکه به شما کمک می‌کند تا فهرست محتواتان را گسترش دهید یا محدود کنید تا خبرنامه‌ها فقط برای کسانی ارسال شوند که می‌خواهند آن‌ها را در صندوق ورودی‌شان ببینند.

 • زمان‌بندی پست در شبکه‌های اجتماعی

اگر می‌خواهید حضور سازمانتان را در یک شبکه اجتماعی پررنگ‌تر کنید باید به طور مکرر پست‌هایی را منتشر کنید. با این کار دیگر پست کردنِ دستی برایتان خوشایند نخواهد بود. ابزار زمان‌بندی رسانه‌های اجتماعی درواقع محتوا را در کانال‌های رسانه‌های اجتماعی قرار می‌دهند، بنابراین می‌توانید زمان بیشتری را صرفِ تمرکز بر استراتژی محتواتان کنید.

 • جریان‌های کاری که منجر به رشد مشتریان راغب می‌شوند

تولید مشتریان راغب و تبدیل آن‌ها به مشتریان واقعی ممکن است یک فرآیند طولانی باشد. هنگامی که مشتریان راغب چیزی را دانلود می‌کنند تا یک کتاب الکترونیکی را باز می‌کنند می‌توانید ایمیل‌های خاصی را برای آن‌ها ارسال کنید و بدین ترتیب این فرآیند را به یک فرآیند خودکار تبدیل کنید.

 • ردیابی و گزارش‌دهی کمپین

کمپین‌های بازاریابی می‌توانند شامل چندین تن از افراد، ایمیل‌ها، محتوا، صفحات وب، تماس‌های تلفنی و غیره باشند. اتوماسیون بازاریابی به شما کمک می‌کند تا هر چیزی که در کمپین برروی آن کار می‌کنید را طبقه‌بندی کنید و سپس عملکرد آن کمپین را براساس پیشرفت تمام این اجزا با گذشت زمان ردیابی کنید.

۸. بازاریابی ایمیلی

بازاریابی ایمیلی

ارسال ایمیل‌ نیز یکی از تاکتیک‌های دیجیتالی جذب مخاطب است. ایمیل مارکتینگ اغلب برای ارسال محتوای، تخفیف‌ها، رویدادها و مواردی از این قبیل انجام می‌شود. در نظر داشته باشید ایمیل مارکتینگ و اسپم مارکتینگ دو مفهوم متفاوت می‌باشند. ارسال حجم بالای ایمیل به دیگران بدون اینکه درخواستی از شما جهت دریافت ایمیل داشته باشند دیجیتال مارکتینگ نیست و باعث آزار دیگران می‌شود.

شرکت‌ها از سرویس ایمیل مارکتینگ به عنوان روشی برای برقراری ارتباط با مخاطبانشان استفاده می‌کنند. ایمیل اغلب برای تبلیغ محتوا، تخفیفات و رویداها و همچنین هدایت مردم به سمت وب‌سایت‌های تجاری بکار می‌رود. انواع ایمیل‌هایی که می‌توانید در یک کمپین بازاریابی ایمیلی ارسال کنید عبارتند از:

 • خبرنامه‌های اشتراک وبلاگ.
 • ایمیل‌های پیگیری برای بازدیدکنندگان وب‌سایت که چیزی را دانلود کرده‌اند.
 • ایمیل‌های خوش آمد گویی به مشتری.
 • تبلیغات تعطیلات برای اعضای برنامه وفاداری.
 • نکات یا یک سری ایمیل‌های مشابه برای پرورش مشتریان.

۹. PR آنلاین

PR آنلاین یک شیوه برای تضمین پوشش‌دهی آنلاین با انتشارات دیجیتالی، وبلاگ‌ها و وب‌سایت‌های محتوامحور دیگر است. این PR خیلی شبیه PR سنتی است اما با این تفاوت که در فضای آنلاین صورت می‌گیرد. کانال‌هایی که می‌توانید برای به حداکثر رساندنِ تلاش‌های PR تان از آن‌ها استفاده کنید عبارتند از:

 • دسترسی خبرنگاران از طریق رسانه‌های اجتماعی

برای مثال صحبت با روزنامه‌نگاران در توییتر روش فوق‌العاده‌ای برای گسترش رابطه با مطبوعات است زیرا فرصت‌های رسانه‌ای بیشماری را برای شرکتتان بوجود خواهد آورد.

 • مشارکت در مرورهای آنلاین شرکتتان

وقتی کسی بصورت آنلاین شرکتتان را مرور می‌کند چه این مرور خوب باشد چه بد، ممکن است طبق غریزه نخواهید در این کار دخالت کنید. اما مشارکت در مرورهای شرکت به شما کمک می‌کند تا به برندتان یک صفت انسانی بدهید و پیام‌های قدرتمندی را ارسال کنید که از اعتبار و شهرتتان پشتیبانی می‌کنند.

 • مشارکت در ارائه پیشنهادات درمورد وب‌سایت یا وبلاگ شخصی‌تان

مشابه با طریقه مشارکتتان در مرورهای شرکت پاسخ به افرادی که محتوایتان را می‌خوانند بهترین راه برای ایجاد بحث‌های سازنده درمورد صنعتتان است.

۱۰. بازاریابی درونگرا

استراتژی بازاریابی درونگرا به یک روش بازاریابی اشاره دارد که در آن می‌توانید مشتریان را در هر مرحله از اقدامشان به خرید جذب کنید، شرکت دهید و حفظ کنید. می‌توانید از هر کدام از تاکتیک‌های دیجیتال مارکتینگ فوق در استراتژی بازاریابی درونگرا استفاده کنید تا یک تجربه را بوجود آورید که به نفع مشتریان عمل می‌کند نه علیه آن‌ها. در اینجا یک سری مثال‌های کلاسیک از بازاریابی درونگرا در مقابل بازاریابی سنتی را ملاحظه می‌کنید:

 • وبلاگ‌نویسی در مقابل تبلیغات پاپ‌آپ یا واشو یا بالاپر
 • بازاریابی ویدیویی در مقابل تبیغات تجاری
 • فهرست‌های تماس ایمیل در مقابل اسپم ایمیل

۱۱. بازاریابی موتور جستجو (SEM)

SEM

در ابتدا عبارت «بازاریابی موتور جستجو» به عنوان یک عبارت چترواژه (جامع الشمول) برای فرآیند بدست آوردن ترافیک جستجوی پولی و رایگان بکار می‌رفت. با گذشت زمان صنعت از عبارت «SEM» یا بازاریابی موتور جستجو فقط برای فعالیت‌های پولی استفاده کرد. در اینجا تفاوت SEO و SEM را توضیح داده‌ایم.

بازاریابی موتور جستجو به نوعی دیجیتال مارکتینگ اشاره دارد که هدفش افزایش قابلیت دید یک وب‌سایت در موتورهای جستجو با استفاده از روش‌های پولی است. به عبارت دیگر این همان تبلیغاتی است که در تبلیغات گوگل AdWords و Bing Ads گوگل قرار می‌دهید.

با درج علامت «Ad» در ابتدای URL می‌توانید نتایج جستجوی پولی در گوگل را تشخیص دهید. همچنین گوگل این صفحات را در ابتدای نتایج جستجو قرار می‌دهد.

با ادغام SEO و SEM می‌توانید ترافیک باکیفیتی را در وب‌سایتتان بوجود آورید. به کمک بازاریابی موتور جستجو می‌توانید خودتان را در مقابل مخاطبانی قرار دهید که به طور فعال به دنبال خدمات و برندهایی مثل شما هستند.

۱۲. بازاریابی پیام‌رسانی فوری

پیام‌رسان‌های فوری جدیدترین گرایش ارتباطی هستند. 1.5 میلیارد نفر در دنیا به طور ماهیانه از واتس‌اپ استفاده می‌کنند و پس از آن پیام‌رسان فیس‌بوک و وی‌چت در رتبه‌های بعدی قرار دارند. اگر بخواهید همان جایی باشید که مخاطبانتان هستند از بازاریابی پیام‌رسان فوری استفاده کنید.

این نوع دیجیتال مارکتینگ در چند سال اخیر به شدت موفقیت‌آمیز بوده است. مردم به اطلاعاتی که از طریق پیام‌رسان‌ها برایشان ارسال می‌شود (اگر از طرف دوست خوبشان ارسال شده باشد) بیشتر از ایمیل یا SMS اعتماد می‌کنند.

روش‌های گوناگونی برای بازاریابی پیام‌رسان فوری وجود دارد، از کاربرد آن برای پشتیبانی از مشتریان گرفته تا بروزرسانی کاربران درمورد پست‌های جدید در وبلاگتان. اما درست مثل هر نوع دیجیتال مارکتینگ دیگری قبل از استفاده توصیه می‌کنم اول یک استراتژی اتخاذ کنید.

۱۳. تبلیغات رادیویی

درحالیکه تبلیغات رادیویی به عنوان تبلیغات «قدیمی» در نظر گرفته می‌شود اما هنوز می‌تواند یک رسانه قدرتمند باشد، به ویژه برای شرکت‌های B2C و کسب‌وکارهای محلی. فقط در ایالات متحده تبلیغات رادیویی تقریبأ 7.8% از مجموع هزینه‌های رسانه را شامل می‌شود. تبلیغات رادیویی نسبتأ ارزان است زیرا نیازی به تولید تصاویر تخیلی ندارید: فقط بر تخیلات مشتریان تکیه می‌کنید.

۱۴. تبلیغات تلویزیونی

نکته مهم دیگر این است که فهرست ما از انواع دیجیتال مارکتینگ بدون تبلیغات تلویزیونی کامل نیست. با توجه به اینکه جمعیت عمومی بیش از 4.5 ساعت در روز را جلوی تلویزیون سپری می‌کنند تلویزیون هنوز یکی از معروف‌ترین رسانه‌ها است. تلویزیون سریع‌تر از مثلأ روزنامه‌ها یا رادیو به مردم دسترسی پیدا می‌کند. به دلیل تأثیر قدرتمندی که ویدیو بر انسان‌ها می‌گذارد می‌توانید اثربخشی و کارآیی بالایی نیز داشته باشد. تبلیغات تلویزیونی گران‌قیمت است و ارائه یک تبلیغ فوق‌العاده می‌تواند کار بسیار دشوار و هولناکی باشد. تبلیغات تلویزیونی برای محصولات FMCG، برندهای لباس، خودروها، داروها و غذا عملکرد فوق‌العاده‌ای داشته‌اند.

۱۵. اینفلوئنسر مارکتینگ

اینفلوئنسر مارکتینگ یا بازاریابی اینفلوئنسر یکی از جدیدترین انواع دیجیتال مارکتینگ است. بازاریابی اینفلوئنسر از افرادی با مخاطبان آنلاین بالا برای تبلیغات جهت بالا بردن ترافیک و فروش استفاده می‌کند. بازاریابی اینفلوئنسر در رسانه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام و اسنپ‌چپ معروف است. شرکت‌ها اینستاگرامرها با تعداد زیادی فالوئینگ را استخدام می‌کنند تا با پست کردن یک یا چند تصویر درمورد محصولشان آن‌ها را تبلیغ کنند. شرکت‌ها اکنون در مراکز کنترل اینستاگرام یا اسنپ‌چپ مشارکت می‌کنند و در آنجا اینفلوئنسری که استخدام کرده‌اند باید در زمان معینی (اغلب یک روز) پلتفرم رسانه اجتماعی شرکت را کنترل کند. این کنترل‌های رسانه اجتماعی باعث می‌شوند فالوئینگ‌های اینفلوئنسر به سمت کانال‌های رسانه اجتماعی شما هدایت شوند و در نتیجه تعدا فالورها و بازدیدهای شما بیشتر خواهد شد. همیشه قبل از تصمیم به شروع کار با اینفلوئنسر درمورد او خوب تحقیق کنید. باید تحلیلگر گوگل آن‌ها را تأیید کنید و مطمئن شوید که فالورهای آن‌ها واقعی و قانونی هستند، نه جعلی.

۱۶. وایرال مارکتینگ (بازاریابی ویروسی)

بازاریابی ویروسی

 

بازاریابی ویروسی یا وایرال مارکتینگ به یک پست خنده‌دار، مد روز یا عجیب و غریب اشاره دارد که در حجم زیادی بصورت آنلاین اشتراک‌گذاری می‌شود. بازاریابی ویروسی در مدت زمان کوتاهی ترافیک وب‌سایت را به شدت بالا می‌برد. انجام این نوع بازاریابی دشوار است اما مزایایی که به همراه دارد باعث می‌شود که ارزشِ صرف وقت را داشته باشد. شرکت‌های B2C بیشترین بهره را از بازاریابی ویروسی می‌برند. شرکت‌های B2C می‌توانند از رسانه اجتماعی برای دستیابی به تعداد بیشماری مخاطب در تمام پلتفرم‌های فعال استفاده کنند.

۱۷. تبلیغات موبایلی

هر نوع دیجیتال مارکتینگ در تلفن همراه قابل اجرا است. برخی از انواع بازاریابی که از تلفن همراه استفاده می‌کنند جزو انواع دیجیتال مارکتینگ فوق نیستند. این بازاریابی‌ها عبارتند از تبلیغات SMS که برای تلاش‌های بازاریابی محلی سودآورند. می‌توانید مشتریان را ترغیب کنید تا از SMS برای دریافت پیشنهادات ویژه، کوپن‌ها و بروزرسانی‌های شرکتتان استفاده کنند.

مزایای دیجیتال مارکتینگ چیست ؟!

بر خلاف بسیاری از تلاش های بازاریابی سنتی به بازاریابان اجازه میدهد تا نتایج واقعی را در زمان واقعی ببینند،اگر در تبلیغات روزنامه ای تبلیغ کرده باشین میدانید چقدر سخت است که آمار داشته باشین چه تعداد افراد واقعا به تبلیغ شما توجه کرده اند.هیچ راهی برای اینکه متوجه شد چقدر این تبلیغات در فروش موثر هست نیست .از سوی دیگر شما ROI تقریبا هر جنبه ای از تلاش های بازاریابی خود را ارزیابی کنید.

برای مثال

ترافیک وبسایت

در دیجیتال مارکتینگ با استفاده از ابزار های تحلیلی میتوانید تعداد دقیقی از افراد که صفحه ی اصلی وبسایت در زمان مشخصی مشاهده کرده اند اطلاع داشته باشین یا اینکه با چه دستگاهی (کامپیوتر،موبایل)و از کدام کشور وارد وبسایت شما شده اند،این اطلاعات به شما کمک میکند تا کانال های بازاریابی خودتون رو الویت بندی کنید تا موجب افزایش ترافیک سایت شما شود برای مثال اگر فقط ۱۰ % از ترافیک شما از ترافیک ارگانیک هست شما میدانید به صرف زمان زیادی در گوگل برای افزایش این درصد دارید ، در بازاریابی سنتی ،خیلی سخت است که مراحل قبل از خرید و نحوه تعامل کاربر با برند خود را متوجه شوید ، اما در دیجیتال مارکتینگ میتوانید روند ها و الگو های رفتاری افراد را قبل از رسیدن به مرحله نهایی شناسایی کنید.به کمک این موضوع میتوانید تصمیمات بهتری در مورد نحوه جذب آنها به بالای قیف فروش وبسایت بازاریابی کنید.

عملکرد تولید محتوا و lead (مشتری راغب) در دیجیتال مارکتینگ

تصور کنین که شما یک بروشور محصول درست کردین و از طریق نامه برای مردم ارسال کردین ،این بروشور شکلی از محتوا هست،شما بعد از ارسال هیچ اطلاعاتی ندارین که چه تعداد بروشور شما را بازکرده اند و چه تعداد آن را مستقیم به سطل آشغال انداخته اند ، حالا تصور کنید این بروشور را در وبسایت خود داشته باشین ،شما میتوانید ببینید که دقیقا چگونه صفحات ارسال شده را مشاهده کرده اند .
شما میتوانید اطلاعات تماس افراد را با استفاده فرم هایی جمع آوری کنید !!!!نه تنها میتوانید اندازه گیری کنید تعداد افرادی که با محتوای شما درگیر شده اند چقدر است،بلکه زمانی که افراد آنها را دانلود میکنند اطلاعات افراد علاقمند رو جمع آوری کردین که این عالیه .

بودجه بازاریابی

آیا من بودجه زیادی برای دیجیتال مارکتینگ نیاز دارم ؟!

این موضوع کاملا بستگی به استراتژی شما دارد .اگر شما بر روی تاکتیک های بازاریابی جاذبه ای مثل سئو ،شبکه های اجتماعی و تولید محتوا یک سایت تمرکز کنید خبر خوبی که دارم شما به هیچ وجه نیاز به بودجه زیادی ندارید،در بازاریابی جاذبه ای تمرکز اصلی بر روی ایجاد محتوای با کیفیت بالا هست که برای مخاطبان شما تولید میشود (مگر اینکه تصمیم به برون سپاری اینکار کنید) و سرمایه ای که باید بذارین وقت شما هست ، اما با تاکتیک های outbound marketing مانند تبلیغات آنلاین ،خرید لیست های ایمیل و . . . بدون شک هزینه هایی وجود دارد. برای مثال برای پیاده سازی PPC با استفاده از گوگل ادورز (Google AdWords) شما در مقابل سایر کسب و کارهای صنعت خود در بالای نتایج گوگل با کلمه کلیدی که میخواین نمایش داده میشوید ، با توجه به رقابت کلمه کلیدی اینکار میتواند مقرون بصرفه یا بسیار گران قیمت باشد برای همین تمرکز بر روی دستاورد های ارگانیک و طبیعی را مناسب میدانیم.

در قسمت های بعدی آموزش دیجیتال مارکتینگ به بررسی جزئی تر و تخصصی تر تمام زیر شاخه های دیجیتال مارکتینگ خواهیم پرداخت. پی در بخش های بعدی که در همین صفحه لینک آن قرار می گیرد با ما همراه باشید.

اگر در هر قسمتی از این مطلب ابهام یا سوالی داشتید حتما در همین جا آن را بیان کنید تا از مشاوره رایگان ما بهره مند شوید. همچنین برای ما بسیار ارزشمند است که تجربیات خود را در زمینه دیجیتال مارکتینگ یا همان بازاریابی دیجیتال با ما به اشتراک بگذارید.

فهرست
العربية AR English EN Deutsch DE فارسی FA Türkçe TR