گرافیک در معنای لغت بمعنی ترسیم و نگارش است

گرافیک در دو مفهوم قدیم و جدید متمایز میگردد که در مرز بین این دو پدیده پرینت یا پرینت قرار دارد.منظور از پرینت انواع و اقسام پرینت است. گرافیک سنتی شامل خطاطی، نقاشی دو بعدی، کنده کاری می باشد که بیشترین شکل آن در آرایش کتابهاست که محصول کار نقاش، خوشنویس، تذهیب کار و جلدساز می‌باشد.
و اما گرافیک مدرن که علاوه بر کتاب آرایی در قسمت تبلیغات تجارتی، اعلانات دیواری و مطبوعاتی و نشان ها (لوگوها) وغیره می باشد و حتی در سینما و تلویزیون هم کاربرد دارد. مثل عنوان بندی فلم و تصاویر متحرک طراحی شده. هنر گرافیک نوین با مسائل ارتباط محیطی نیز تداخل دارد، پس این هنر علاوه بر خط ورنگ، به عناصر بصری دیگری چون حجم و نور کمک می گیرد.

گرافیک ، حیطه ای از هنرهای تجسمی و بصری است و دارای کاربردها و استفاده های گسترده ای می باشد . گرافیک یا عبارت کاملتری که مدنظرماست یعنی طراحی گرافیک که در لغت انگلیسی به آن گرافیک دیزاین گفته می شود بکارگیری تکنیک های مختلف خلق آثار دو بعدی بر روی انواع سطوح که از کاغذ ، دیوار ، بوم ، سطوح فلزی ، چوبی سنگی و حتی نمایشگر رایانه ها است که وظیفه دارد پیامی خاص را به بیننده بصورت بصری برساند که حتی گاهی با یک تصویر گرافیکی می توان معنا و مفهوم یک کتاب 100 صفحه ای را در ذهن مخاطب حک کرد . کاربرد گرافیک امروزه آنقدر مورد توجه قرار گرفته که حکومت ها وکشور ها وحتی مسئولین شهرهای جهان پیام و سخنان خود را به طریقی با تصاویر گرافیکی به سمع و نظر مردمانشان می رسانند.

حال که از توانایی و خلق آثار گرافیکی کمی صحبت به میان آوردیم باید بگوییم که این آثار را با چه ابزاری می توان تولید کرد تا در بین مردم انتشار یابد؟ پاسخ ساده است و مطمئن هستم شما هم با ابزار خلق آثار گرافیکی آشنا هستید که برای نمونه به چند مورد آنها اشاره می کنیم :

تصاویر گرافیکی می توانند یک نقاشی با مداد یا وسایل نوشتاری بر روی کاغذ ، عکس ، محصول رایانه ای ( با ابزارهای کامپیوتری مانند فتوشاپ) و یا حتی با قلم های دیجیتال بر روی صفحه ی مانیتوری یا صفحات فلزی ، چوبی ، سنگی و… باشد که هرکدام تکنیک ها و خاصیت های گرافیکی  یا بهتر بگویم سیاست های گرافیکی  در پس طراحی خود دارد.

تولید هر اثر تکنیک طراحی خاص خود را دارد که بسته به نوع سیاست و یا هدفی که این طرح گرافیکی دارد طراحی می شود که از جمله ی آنها می توان به عکاسی ، اچینگ ( حکاکی شیمیایی ، پرینت فلزی یا چاپ تیزابی ) ، نقاشی و روشهای مختلف پرینت بر انواع سطوح اشاره کرد  که برای مثال خود نقاشی انواع بسیاری از جمله نقاشی رنگ روغن ، گواش ، رنگهای اکلیلی و… یا مثلا پرینت که بصورت دستی (سیلک اسکرین و باتیک) و دستگاهی بر روی متریال های است که در مطلب و مقاله ای بطور مجزا و مفصل به تشریح و بررسی این قسمت از دنیای زیبای گرافیک می پردازیم.

طراحی گرافیک، فرآیند ارتباط تصویری ست که با استفاده از تصاویر و تایپوگرافی برای ارائه ی اطلاعات صورت می گیرد. تمرین های طراحی گرافیک ، زنجیره ای از مهارت های شناختی، زیبایی شناسی و هنرهایی همچون هنرهای تجسمی و طرح بندی صفحات را می طلبد. طراحان گرافیک از روش‌های مختلف در ایجاد و ترکیب کلمات، نمادها و تصاویر برای خلق یک نمایش تصویری از ایده‌ها و پیام استفاده می‌کنند. از طراحی گرافیک در هویت (لوگو و نام تجاری)، انتشارات (مجلات، روزنامه‌ها و کتاب‌ها)، تبلیغات چاپ، پوسترها، بیلبوردها، گرافیک وب‌سایت و عناصر، علائم و بسته‌بندی محصولات استفاده می شود..

گرافیک با چشم انسان ها سرکار دارد و از قوه ی بینایی آنها برای تحریک احساسات و یا رساندن پیغام و هزاران کاربرد دیگر استفاده می کند ، از همین جهت در هرزمینه ای که گرافیک قدم بگذارد در ویترین کار قرار میگیرد و از این حیث بسیار حائظ اهمیت است ، بطور مثال مغازه ای که تابلوی تبلیغاتی سر در مغازه اش ، تبلیغاتش در سطح شهر یا در تلوزیون و حتی طرح روی درمغازه اش جذاب تر و قشنگ تر باشد مشتری بیشتری جذب می کند و ؛  بیشتر در چشم مردم است و این قدرت گرافیک است ؛ حتی شرکتی یا کسب و کاری که از نشان یا لوگوی گرافیکی بخصوص و زیبایی برای خود استفاده می کند میتواند در ذهن ببینده ماندگاری ایجاد کند و همین باعث جذب هرچه بیشتر مشتری و رونق روز افزون درامدش شود و آن بیننده ( که هرکسی می تواند باشد) هرکجا شکلی حتی شبیه به لوگوی شمارا مشاهده کند ، شمارا یادآور که این سود و منفعت بسیار بزرگی از جهات سیاست های کسب و کار است.

حال تقریبا یک شِمای کلی و هرچند اندک از ماهیت گرافیک ، کاربردهای گرافیک در دنیا ،  تاریخچه ای مختصر و ابزارهای گرافیکی را در بر دارید . با این دانش و دانسته هایی بدست آورده اید وقت آن رسیده که از حیطه های تخصصی و زمینه های فعالیت ودرامدزایی از گرافیک را باهم بررسی کنیم.

طراحی انواع و اقسام پوستر در انواع کاربرد ها ( ورزشی ، تبلیغاتی ، حامل پیام و…)

طراحی جلد یا اسکین گرافیک دیزاین ( جلد انواع کتاب و دفتر و سررسید و تقویم و…)

طراحی علامت و آیکون ( برای استفاده در اپلیکیشن ها ، سایت ها و…)

طراحی نشان یا لوگو (برای هر کسب و کار ی شخصی )

طراحی حروف یا فونت

صفحه آرایی برای کتب و نشریات

طراحی و دیزاین صفحات وب ( موضوعی که در مطالب دیگر بطور تخصصی به آن می پردازیم )

تصویر سازی و طراحی و فروش قالب های تصویری

فتومونتاژ  و طراحی پرتره

طراحی های تبلیغاتی ( اعم از کاتالوگ ، بروشور ، فولدر ، تیکت ، اوراق اداری و…)

و بسیار بسیار کاربرد و استفاده ی دیگری که امروزه تمام مردم جهان در هرشاخ و زمینه ای از آنها استفاده کرده و از ویژگی های فوق العاده ی علم و دانش گرافیک در کارهایشان بهره میبرند.

به کسانی که مهارت تولید تصاویر گرافیکی را دارند یا کار با ابزار گرافیکی را بلد هستند گرافیست یا گرافیک کار می گویند. گرافیست ها معمولا خوش سلیقه ، رنگ شناس ، دارای قوه ی تخیل و تجسم قوی و همچنین با طراوت و انعطاف پذیر هستند. بله، اینها همه ویژگی های یک گرافیست خوب است که در روی محصولات گرافیکی آن گرافیست تاثیر بسیاری میگذارد.

در آخر می خواهم اشاره ی ریزتر و دقیق تری به موارد استفاده گرافیک در دنیای امروزی کنم.

وقتی از خانه بیرون می روید ، نگاهی به دور و بر خود بیندازید.

در ایستگاه های اتوبوس ، بر بیلبورد های سطح شهر ، بنرها و اشکال نصب روی پل هایی هوایی ،روی بدنه ی اتوبوس ها ، سردرمغازه ها ، اعلامیه های نصب شده در جای جای شهر و… را درهرکجا که باشید می توانید مشاهده کنید.

حال در ذهن خود تمام این تصاویر را حذف کنید و بجای آن فقط متن های آن را تصور کنید،با فونت و حالت نوشتاری ساده و بدون آب و رنگ های مختلف و جذاب. به نظر شما آیا باز هم این طرح ها یا بهتر است بگویم متن ها جذابیت قبلی خود را دارند؟ آیا دیگر به مانند قبل توجه شمارا جلب می کنند ؟ آیا دیگر شمارا ودار می کنند که لحظاتی را هرچند کوتاه صرف نگاه کردن به آنها کنید یا حتی آنهارا تا آخر بخوانید؟

قطعا و یقینا خیر و این قدرت گرافیک است که به همه چیز رنگ و لعاب جذابی می دهد تا دلنشین تر باشد و بیننده را مجذوب خود کند.مانند کتابی که شکل و تصویری ندارد و تماما متن است با کتابی که همان مفهوم را با اشکال و تصاویر زیبا به شما ارائه می کند.

گرافیک به شما انگیزه می دهد ، سلیقه می دهد ، روحتان را نوازش میکند و همه چیز را بسیار زیباتر به چشم شما هدیه میکند.

 

فهرست
العربية AR English EN Deutsch DE فارسی FA Türkçe TR