در این مقاله به آموزش ماینینگ یا استخراج می پردازیم. طی چند سال گذشته ارزهای دیجیتال مانند ارز رمزنگاری شده ی بیت‌ کوین کم کم طرفداران زیادی پیدا کرده است و افراد زیادی مشغول به به خرید و فروش این ارزها شده‌اند. اما واژه دیگری نیز به نام استخراج یا ماینینگ (Mining) در حوزه ارزهای دیجیتال وجود دارد. ماینینگ فرایندی است که طی آن ارز دیجیتال استخراج می‌شود و تراکنش‌های ارز دیجیتال مربوطه توسط ماینرها (استخراج‌کنندگان ارز) در شبکه ارز تایید می‌شوند. به تعبیری دیگر تقریبا مثل استخراج الماس از کوه الماس.
داستان بوجود آمدن فرایند استخراج از آنجا شروع شد که باید مراحلی شکل می گرفت تا تراکنش ها در معاملات ارز دیجیتال تایید و همچنین تولید ارز نیز انجام میشد، بخاطر همین باید آموزش ماینینگ یا استخراج را در بحث سرمایه گذاری جدی بگیریم. البته این دلیل که ارزهای دیجیتال برخلاف سایر ارزهای سنتی دارای پشتوانه دولتی و نهاد نظارت نیستند هم بی تاثیر نیست. دقیقا وظیفه ماینرها هم همین است: ایجاد ارز جدید، ایمن‌سازی شبکه ارز و تایید تراکنش‌ها.

ماینینگ یا استخراج ارزهای رمزنگاری شده

آموزش ماینینگ یا استخراج با یک تعریف ساده شروع می کنیم. درواقع استخراج و ماینینگ ارزهای رمزنگاری‌‌شده نوعی سرمایه‌گذاری جدید در حوزه سرمایه‌گذاری های اینترنتی است. این سرمایه‌گذاری نیاز به سخت‌افزار‌ها و دستگاه های قدرتمندی برای حل مسائل سخت و پیچیده ریاضی (محاسبات عددی) در بستر اینترنت دارد. بطور کلی عملیات استخراج با انجام شدن همین محاسبات پیچیده توسط همین سیستم های سخت افزاری انجام می گیرد. به عنوان مثال کار با کارت های گرافیک در تعداد بالا یا استفاده از Asic ها (دستگاه هایی که به طور اختصاصی برای استخراج ارزی خاص ساخته شده اند) برای حل همین محاسبات کاربرد دارد و ب وسیله آن، تراکنش های داخل شبکه صورت می پذیرد و هم عرض آن توزیع واحد های جدید از همان ارزدیجیتال در داخل شبکه (بلاکچین) انجام می شود و به ازای مقدار محاسباتی که توسط آن دستگاه انجام می شود مقداری از آن ارز دیجیتال به کیف پول صاحب آن سخت افزار واریز می گردد.

گریزی بر استخراج و ماینینگ بیت کوین

بیایید برای آموزش ماینینگ یا استخراج مثالی آشنا بزنیم، یعنی بیت کوین. استخراج بیت‌کوین به چه معناست؟ درواقع به فرایند تولید بیت‌کوین و پردازش تراکنش‌های بیت‌کوین، استخراج یا ماینینگ آن گفته می‌شود. این تعریف بسیار ساده و ابتدایی از استخراج و ماینینگ بود.
برای آن هایی که نمی دانند، بیت‌کوین یک ارز دیجیتال است و انتشار آن در دست یک سازمان، شرکت یا دولت خاص نیست. شبکه بیت‌کوین غیرمتمرکز است و هزاران کامپیوتر و دستگاه استخراج در سرتاسر دنیا، وظیفه پردازش تراکنش‌ها و تولید بیت‌کوین‌های جدید را بر عهده دارند. پس وقتی که یک شخص به شخص دیگری بیت‌کوین می فرستد، باید این تراکنش‌ها به نحوی تایید شوند و تغییرات لازم در شبکه صورت بگیرد. باید درستی و صحت هر تراکنش خاص بررسی شود و موجودی کیف پول‌‌ها در بلاک‌چین به روزرسانی شود.
کار استخراج کنندگان بیت‌ کوین دقیقا به همین شکل است. آنها با دستگاه‌های مخصوص خودشان کار تایید تراکنش‌ها را انجام می‌دهند.
بعد از این تعارف بهتر است سر این موضوع بحث کنیم که اصلا چه ابزاری برای استخراج و ماینینگ مورد نیاز است؟

ابزار مورد نیاز برای ماینینگ


بطور کلی برای استخراج ارزهای دیجیتال از ۲ ابزار راهبردی استفاده می شود:

اسیک ها (َASIC): این نوع سخت افزارها بسیار پیچیده بوده و پیچیدگی آن هم به دلیل به کار رفتن تعداد بالای هسته پردازش در آن است. نوع هسته پردازشی که در آن بکار رفته است رابطه مستقیم با الگوریتم رمزگذاری ارز مورد نظر دارد. به عبارت دیگر اسیک ها (َASIC) تنها برای استخراج بر روی یک الگوریتم رمزنگاری و ارزهای پشتیبان آن قابل استفاده هستند. به عنوان مثال دستگاه اسیک Antminer S9 فقط مختص استخراج بر پایه الگوریتم SHA256 است و فقط می توان ارز بیت‌کوین با آن استخراج کرد.

کارت های گرافیک (GPU): کارت های گرافیک دارای هسته های پردازشی کمتری نسبت به اسیک ها هستند اما باز تعداد هسته های به کار رفته در آنها هم زیاد است. این نوع دستگاه ها می توانند الگوریتم های متفاوتی را محاسله کنند و دیگر مثل اسیک ها به استخراج تنها یک نوع ارز نمی پردازند. همچنین نسبت به اسیک‌ها قیمت و میزان مصرف انرژی کمتری دارند. عموما بین ۶ تا ۸ کارت گرافیک بر روی یک سیستم کامپیوتری مورد استفاده قرار می گیرد که به آن اصطلاحا ریگ گفته می‌شود (حتی تا ۱۹ کارت هم توسط افراد خبره میتواند روی یک ریگ مورد استفاده قرار گیرد).

سود حاصل از استخراج و ماینینگ

قیمت ارزهای رمزنگاری شده توسط بازار آزاد تعیین می‌شود و دارای نوسان است درست مثل ارزش سهام. همین موضوع دلیل آن شده که شاید سود حاصل نیز دچار نوسان شود. به همین دلیل اصولا پیشنهاد ما این است که ارزهایی که استخراج می کنید را سریع نفروشید و صبر کنید تا از رشد احتمالی قیمت این ارزها به خوبی سود کنید. برای مثال در ماه اکتبر ۲۰۱۷ هر ایتریم (نوعی ارز دیجیتال) ۳۰۰ دلار قیمت داشته در صورتی که تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۷ میلادی (تنها ۲ ماه بعد) این عدد به اطراف ۸۰۰ دلار می رسد. پس به عنوان یک نجربه این نکته را به خاطر بسپارید که هیچوقت در فروش ارزها عجله نکنید. در بد بینانه‌ترین حالت سود ماهیانه حاصل از ماینینگ ۸-۱۲% در نظر گرفته می‌شود که باید به نوسانات قیمت نیز به دقت توجه کرد. یکی از راه های بسیار اشتباه در سرمایه گذاری کردن (چه در ارز دیجیتال چه در بورس و غیره) این است که با پولی که احتیاج دارید سرمایه گذاری خود را انجام دهید و اشتباه بدتر از آن این است که با وام گرفتن مقدار سرمایه خود را تامین کنید. شرط اول یک سرمایه‌گذاری مطمئن استفاده از سرمایه ای است که به آن در زندگی روزمره احتیاجی ندارید. هر سرمایه‌گذاری دارای ریسک های مختلفی است و نباید تصور کرد هر ماه مبلغی سود خالص به شما بازگشت داده شود و باید ریسک ها نیز بدقت مطالعه و در نظر گرفته شود که دلیل اهمیت در آموزش ماینینگ یا استخراج رقیقا همین است.

بررسی شرایط ماینینگ و استخراج در ایران

در شرایط افت روز به روز ارزش ریال، تنها راه ادامه حیات صادرات و دستیابی به درآمد ارزی ست. اما با توجه به اعمال گسترده تحریم و سخت گیری ها در امر صادرات، بسیاری از صادرکنندگان نیز با مشکل انتقال وجه و دریافت درآمد حاصل از آن روبرو هستند. در این میان صنعت استخراج که چندی پیش از طرف مسئولین نیز مورد پذیرش و توجه واقع شد، تنها صنعتی است که با داشتن شرایط مناسب برای دور زدن بسیاری از محدودیت های صادرات و ارزان بودن نسبی منابع در کشور، ریال را به نوعی ارزدیجیتال جهانی تبدیل می‌کند. بازگشت سرمایه مناسب، راه‌اندازی در کوتاه مدت و امکان فعالیت مداوم در تمامی ایام سال و امکان تغییر سریع رمزارز به صرفه در ماینینگ، همگی از مزایای قابل توجه برای سرمایه گذاران در زمینه استخراج ارزهای دیجیتال است.

 

فهرست