در این دوره آموزشی سعی شده تا یکی از قوی ترین استراتژی های معاملاتی بازار های مالی یعنی پرایس اکشن معرفی شود. پرایس اکشن یا حرکات قیمتی (Price Action) یکی از ساده ترین و در عین حال قوی ترین استراتژی های معاملاتی است که توسط موسسات مالی سرمایه گذاری و همچنین سرمایه گذاران خُرد مورد استفاده قرار می گیرد.
یکی از اصول موفقیت در کسب درآمد و سرمایه گذاری این است که دانش کافی از آن داشته باشیم. اموزش پرایس اکشن جزو یکی از اصولی ترین و پایه ای ترین آموزش هایی است که باید آن را بدانید و  درواقع وابسته به یادگیری های مفاهیم پایه ای آموزش بورس است.
پس اگر به فکر سرمایه گذاری و کسب درآمد هستید، در یادگیری این مبحص دریغ نکنید. با ما همراه باشید.

پرایس اکشن چیست؟

برای آموزش پرایس اکشن مطمعنا نیاز است که یک تعریفی از آن بدانیم. به طور خلاصه پرایس اکشن، “رد پای” پول است. بازارهای مالی جایی است که پول بین شرکت کنندگان (معامله‌گران) در بازار مبادله می شود و مبادله پول یک مسیر را دنبال می کند. این مسیر حرکات قیمت بازار است و می‌توان آن را در نمودار قیمت مشاهده کرد. با دنبال کردن آموزش پرایس اکشن می توانید تمام این ترفندها را فرا بگیرید.
هر فردی به عنوان معامله گران فارکس باید یاد بگیرد که سر نخ‌ها را از حرکات قیمت در مسیر چارت تشخیص دهد. این سر نخ‌ها، استراتژی‌های معاملات یا تنظیمات پرایس اکشن نام دارد . زمانی که شما آموزش پرایس اکشن را فرا بگیرید و بیاموزید که چگونه در معاملات خود از پرایس اکشن استفاده کنید، معامله‌گر این بازار مالی هستید.
استراتژی‌هایی که در آموزش پرایس اکشن بکار می رود در نتیجه حرکات قیمت هستند و این حرکات قیمت در بازار تا حدودی تکراری می باشند. در نهایت افراد در پشت حرکات قیمت در بازار فارکس و بازارهای دیگر قرار دارند به دلیل اینکه احساسات افراد نسبت به مسائل مالی تقریبا قابل پیش بینی است، اقدامات آنها در بازار اکثرا موجب تشکیل حرکات قیمت می‌شود که معمولا به صورت یک دوره زمانی خاص تکرار می‌شود و می‌تواند ابزار پیش بینی بسیار دقیقی در جهت قیمت های آتی باشد.

معاملات پرایس اکشن شامل استراتژی‌های پرایس اکشن از سطوح مهم و کلیدی در بازار است. ما معتقد هستیم همه کسانی که نیاز به توسعه استراتژی مستحکم تجاری فارکس دارند، باید نمودار قیمت وانیلی ساده را که معنی خاصی دارد مطالعه کنند. با ترکیب تنظیمات پرایس اکشن از طریق به اصلاح نقاط داغ در بازار از قبیل سطوح حمایت و مقاومت اصلی و سطوح حمایت و مقاومت پویا، می‌توانیم هنگام ورود دقیق به معامله را انتخاب کنیم که بهترین فرصت را جهت تجارت سودآور به ما می‌دهد. این تنها چشمه ای از سری نکات و ترفندهای آموزش پرایس اکشن است.
معامله تمام استراتژی های این فنون با توجه به استراتژی های بکار رفته در این آموزش درهر زمانی میتواند انجام گیرد. با این حال، ما به معامله‌گران توصیه می‌کنیم تا بیشتر تلاش خود را بر تایم فریم‌های بالاتر، با چارچوب زمانی اصلی نمودار روزانه (daily) در معاملات متمرکز کنند.

چرا آموزش پرایس اکشن؟!

پاسخ به این سوال “چرا آموزش پرایس اکشن را در معامله به کار بریم؟” واقعا راحت و قانع کننده است. زیرا قیمت قلب هر بازار مالی است. یادگیری آن مانند خواندن یک کتاب است، اگر شما نمی‌دانید چگونه بخوانید، درواقع شما هنوز الفبای خواندن یک کتاب را یعنی پیش نیاز آن را، بلد نیستید. چنانچه شما ندانید چطور حرکات قیمت را در بازار را بخوانید، متوجه نمودار قیمت و یا داستان آنچه که به شما می‌گویند نخواهید شد. به همین خاطر است که آموزش پرایس اکشن بسیار مهم و کاربردی است.
واقعیت امر این است که در بازار بالا و پایین شدن قیمت ها نتیجه نهایی تمام متغیرهایی است که به بازار وصل شده اند. پس چرا خودتان را گول میزنید؟ سعی کنید هیچوفت با تحلیل چیزهای دیگر به گمراهی نروید. تازه کاران عمدتا در تله‌های شاخص‌های فارکس و ربات‌های فارکس می‌افتند. سر در آوردن از این مقوله ها بعد از آموزش این بازار مالی به کارتان می آید.
متاسفانه یا خوشبختانه حقیقت این است که هیچ راهی میانبر و آسانی برای کسب درآمد در این دنیا، لااقل به صورت قانونی، وجود ندارد. هر گونه میانبری که در این بازار یافتید، موقتی است. اگر می‌خواهید معامله‌گر شوید، باید خواندن حرکات قیمت را خوب یاد بگیرید. کاری به غیر از این مثل آن است که با آموزش پرایس اکشن، فقط موفقیت و کسب درآمد خود را به تاخیر انداخته اید.

گام هایی برای آموزش پرایس اکشن

1. یکی استراتژی های اصلی در آموزش این حرفه را برای یک دوره زمانی خاص بیاموزید
با مسلط شدن بر ترتیب یا تنظیمات پرایس اکشن در یک دوره زمانی که آن را از آموزش پرایس اکشن در اینجاوب خواهید آموخت، سرلوحه کارتان قرار دهید. بسیاری از معامله‌گران از یک استراتژی به استراتژی بعدی می‌روند بدون آن که هر کدام را در زمان خاصی مورد بررسی کنند. در این کار متخصصان معمولا افرادی هستند که بیشترین پول و سرمایه را به جیب می زنند، نه افرادی که از بسیاری از چیزها، یک ذره می‌دانند یا به قول معروف از این شاخه به آن شاخه می پرند. خود را متخصص پرایس اکشن بدانید و سعی کنید در یک استراتژی استاد شوید و سپس به سراغ استراتژی بعدی بروید.
2. ابتدا تایم فریم بالاتر را بیاموزید
دلیل مهم این که سعی داریم در آموزش پرایس اکشن به معامله‌گران بیاموزیم، ابتدا بر تایم فریم‌های بالا تمرکز کنند این است که این روش بهترین دفاع طبیعی است که ما در برابر معاملات بیش از اندازه داریم. معاملات بیش از اندازه، مهارتی است که بیشتر معامله‌گران روی آن حساب می‌کنند و خیلی زودتر از آنچه فکرش را بکنید شما را از بین می‌برد. با تمرکز بر تایم فریم‌های بالاتر، می‌توانیم از توانایی طبیعی بازار سود کنیم تا به اصطلاح نویزهای حرکات قیمت در تایم فریم‌های پایین‌تر را از صافی رد کنیم و در نتیجه به طور کلی درصد برنده شدن را افزایش می دهیم. در حالی که به یک روش آرام و بدون استرس تجارت می‌کنیم.

نتیجه گیری

بطور کلی اگر بخواهیم در یک کلمه روش پرایس اکشن را توصیف کنیم، شاید واژه “ساده” بهترین تعریف برای آن باشد (اما نه به این معنی که آموزش پرایس اکشن مثل آب خوردن است). این روش شاید ساده ترین روش معاملاتی باشد و این در حالیست که بسیار پایدار و دقیق است. تریدرها و معامله گران پرایس اکشن جزو کسانی نیستند که بتوانند یک شبه میلیونر شوند. اما هنگامی که از این روش به شکل درستی استفاده کنید، به شما کمک می کند تا تبدیل به یک تریدر و معامله گر بهتر شوید. استراتژی های روان و قابل فهم باعث می شوند تا افراد بیشتری به آن علاقمند شوند و آن را یک راه مناسب برای ترید و معامله کردن بیابند. در حالی که شاید این روش برای معامله گران تازه کار که از اندیکاتورهای پر زرق و برق و با ظاهر فریبنده استفاده می کنند محبوب نباشد، اما در میان حرفه ای ها بسیار پرطرفدار است. به قول معروف دود از کنده بلند میشه.

فهرست