روش های مهم برای افزایش امنیت ارزهای دیجیتال

امروزه ارزهای دیجیتال که وجود خود را وابسته به فناوری نوظهور بلاکچین می دانند، یکی از جذاب ترین بخش های تکنولوژی هستند که افراد بسیاری را به خود جذب نموده اند. بسیاری از افراد با سرمایه گذاری های خرد و کلانی که در این ارزها انجام داده اند، موجب پیشرفت این فناوری شده اند و همین موضوع سبب شده تا سود خوبی را از این راه بدست آورند. اما نکته مهمی که در این میان باید به آن توجه نمود، این است که امنیت این دارایی های دیجیتال را باید چگونه تامین نمود؟

امنیت ارزهای دیجیتال

امنیت ارزهای رمزپایه وابسته به الگوریتم رمزنگاری، شبکه مورد استفاده و شرکت ارائه دهنده آن ها می باشد. علاوه بر این، بحث نگهداری ارزهای دیجیتال نیز نیازمند هوشیاری بالایی است. ارزهای دیجیتال ممکن است سرقت شوند و یا اشتباها به کیف پول دیگری ارسال شوند و حتی در مواردی، آدرس کلید خصوصی آن ها گم شده و دیگر نتوان به آن ها دست پیدا کرد.

همه این مشکلات با آگاهی کاربر قابل حل است و اگر دارندگان ارزهای دیجیتال، نسبت به نگهداری کیف پول خود و کلیدهای خصوصی خود دقت کافی داشته باشند، با چنین مشکلاتی روبرو نخواهند شد. اما حفظ امنیت دارایی دیجتال نیازمند یک سری مراحل است که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

فیشینگ

1. امنیت در مقابل فیشینگ

فیشینگ یکی از شایع ترین روش های کلاهبرداری در محیط اینترنت محسوب می شود و از این رو در کلاهبرداری های ارزهای دیجیتال نیز نقش مهمی بازی می کند. در این روش، فرد سودجو با استفاده از ایمیل های جعلی و ساخت صفحات فیک، سعی می کند تا اطلاعات کاربر را بدست آورد.

همچنین بخوانید |  کیف پول بلاک چین چیست و چگونه کار می کند؟

نمونه ای از حمله فیشینگ را در کیف پول MyEtherWallet و الکتروم در گذشته داشتیم که افرادی تحت عنوان این دو کیف پول به کاربران ایمیل ارسال می کرده و از کاربران درخواست می کرده اند که اطلاعات کیف پول خود را در صفحه ای که آن ها ایجاد کرده اند، وارد کنند.

در همین خصوص دارندگان ارزهای دیجیتال و خصوصا کسانی که از کیف پول های تحت وب و یا نرم افزاری استفاده می کنند، باید همیشه نسبت به این که وب سایتی که به آن متصل هستند، معتبر است یا خیر، اطمینان داشته باشند و گرفتار دام صفحات فیشینگ نشوند.

امنیت دستگاه

2. دستگاهتان را امن نگاه دارید

یکی دیگر از روش های معمول هک، نصب بدافزار روی تلفن همراه یا کامپیوتر شما است که از طریق آن بتوان به اطلاعات مهم دستگاه دست پیدا کرد. به این ترتیب اگر هکری بتواند به دستگاهی که کیف پولتان را در آن نصب کرده اید دست پیدا کند و یا از راه دور بتواند بدافزاری را روی آن نصب کند، ممکن است دارایی دیجیتال شما به خطر افتاده و در نتیجه مورد سرقت قرار گیرد.

 

استفاده از کیف پول صرافی

3. دارایی خود را در صرافی ها ذخیره نکنید

ما هر روز اخباری را مبنی بر هک شدن صرافی های بزرگ و کوچک سراسر دنیا می شنویم و همین موضوع سبب می شود تا نگهداری توکن های ارز دیجیتال در این صرافی ها، کاری همراه با ریسک زیاد محسوب شود. توصیه می شود هیچگاه تمام دارایی دیجیتال خود را در حساب های کاربری صرافی ها نگهداری نکرده و تنها از قسمتی از آن برای انجام معاملات استفاده کنید.

احراز هویت دو مرحله ای

4. احراز هویت دو مرحله ای را فعال کنید

تقریبا تمامی کیف پول های ارز دیجیتال و خصوصا کیف پول های آنلاین، دارای قابلیت احراز هویت دو مرحله ای می باشند. این قابلیت یک ویژگی بسیار مهم برای افزایش امنیت ارزهای دیجیتال محسوب می شود که می تواند تا حد بسیار زیادی از دسترسی های غیر مجاز به کیف پول شما جلوگیری کند. به همین سبب توصیه می شود که تا حد امکان از کیف پول هایی استفاده کنید که دارای قابلیت احراز هویت دو مرحله ای هستند و این قابلیت را در آن ها فعال کنید.

وای فای رایگان

5. به وای فای عمومی متصل نشوید

وای فای عمومی و رایگان که معمولا در مکان های عمومی ارائه می شود، می تواند منبعی برای نصب بدافزار و یا شنود اطلاعات ارسال شده از تلفن همراه شما باشد. هنگامی که با این نقاط اتصال ارتباط برقرار می کنید، این دستگاه ها ممکن است اطلاعات ارسالی و دریافتی شما را گوش کرده و از آن ها سو استفاده کنند. به این ترتیب توصیه می شود که هیچگاه از طریق این اتصالات، به حساب های حساس خود ورود نداشته باشید و اطلاعات مهمی را از طریق آن ها ارسال نکنید.

امنیت سودجویان همیشه در کمین هستند

6. فریب سودجویان را نخورید

همانطور که می دانید تراکنش های ارز های رمزپایه، غیر قابل ردیابی و بازگشت هستند و به این ترتیب هنگامی که تراکنشی انجام شد، شما دیگر نمی توانید آن را بازگردانید و یا صاحب حساب را شناسایی کنید. این موضوع توجه سودجویان و کلاهبرداران را به خود جلب نموده است. آن ها با استفاده از شیوه های مختلف، دارنده ارز دیجیتال را تطمیع می کنند تا به کیف پول آن ها بیت کوین یا ارز دیجیتال دیگری ارسال کند و پس از ارسال به تعهدات خود عمل نکرده و ناپدید می شوند. دقت داشته باشید که هنوز در بسیاری از کشورها قوانین مشخصی برای این نوع جرایم تعیین نشده است و پلیس نیز نمی تواند به شما کمکی نماید.

امنیت سایت اسکم

7. مراقب سایت های شرطبندی، استخراج ابری و گروه های ترید باشید

سایت های شرطبندی، استخراج ابری و ترید گروهی، از جمله مواردی هستند که اسکمرها به آن ها علاقه داشته و از این راه پول زیادی را به جیب می زنند. معمولا در مواجهه با چنین مواردی که ادعاهای غیر معقولی دارند و عنوان می کنند که دارایی شما را چند برابر می کنند، باید نهایت احتیاط را داشت. این سایت ها و گروه ها معمولا از کشورهایی اداره می شوند که هیچ قانونی برای جرائم مربوط به ارزهای دیجیتال نداشته و شکایت شاکیان آن ها اثر گذاری ندارد. آن ها در هر زمانی که بخواهند می توانند سایت خود را کاملا بسته و در نتیجه همه دارایی کاربران خود را به سرقت ببرند.

امنیت کیف پول ایمن

8. از کیف پول های ایمن استفاده کنید

سعی کنید همیشه از کیف پول هایی استفاده کنید که امنیت دارایی دیجیتال کاربران خود را تضمین نموده اند. کیف پول های کاغذی و کیف پول های سخت افزاری از جمله بهترین کیف پول های نگهداری ارز دیجیتال هستند که از امنیت بالایی برخوردار هستند. کیف پول کاغذی بیت کوین، در واقع روشی برای نگهداری آفلاین بیت کوین است که بسیار ایمن بوده و در صورتی که به خوبی از آن مراقبت کنید، احتمال سرقت آن بسیار کم خواهد بود.

 

امنیت حفظ کلید خصوصی

9. از کلید خصوصی و گذرواژه های خود حفاظت کنید

سعی کنید کلید خصوصی دسترسی به کیف پول خود را در جایی ایمن یادداشت کرده و نگهداری کنید. بدون داشتن کلید عمومی و کلید خصوصی کیف پول، شما هیچگاه نخواهید توانست به دارایی دیجیتال ذخیره شده در کیف پولتان دسترسی پیدا کنید. علاوه بر این معمولا کیف پول های مختلف یک عبارت ریکاوری نیز به کاربران خود ارائه می دهند که در صورت گم شدن کلید خصوصی، می توان با استفاده از آن دارایی دیجیتال را بازگرداند. سعی کنید در نگهداری همه این کلیدها و گذرواژه ها دقت لازم را داشته باشید و آن ها را در اختیار هیچکس قرار ندهید تا امنیت ارزهای دیجیتال خود را تضمین کنید.

امنیت اخبار ارز دیجیتال

10. به اخبار و حواشی ارزهای دیجیتال توجه کنید

بازار ارزهای دیجیتال، به شدت وابسته به اخبار و حواشی پیرامون آن هاست. بنابراین ممکن است هر لحظه این بازار تحت تاثیر یک خبر مثبت یا منفی، با صعود و سقوط مواجه شود. لذا اگر از جمله کسانی هستید که روی ارزهای رمزپایه سرمایه گذاری کرده اید، باید همواره به اخبار و حواشی مرتبط با آن، توجه داشته باشید تا بتوانید ارزش دارایی های خود را حفظ کنید. دنبال کردن اخبار، خصوصا اخبار منفی، می تواند شما را از اتفاقات ناگوار دور سازد.

و . . .

فهرست
العربية AR English EN Deutsch DE فارسی FA Türkçe TR